Bu Blogda Ara

15 Ekim 2012 Pazartesi

ALMAK - VERMEK ÜZERİNE

Bize hep vermenin öneminden söz ettiler ama alma ve verme dengesinin değerini anlatmadılar. Oysa herkese ihtiyacı kadar vermiştir Yaradan, ruhunun ihtiyacı kadar.

Peki siz ne yaparsınız biri sizden bir şey istediğinde? Hayır diyemeyenlerden misiniz? Verdiğiniz her ne ise,  bunun o varlığın hayrına olup olmadığı önemli bir meseledir. 

Geçenlerde, arkadaşımla bir yerde kahve içerken yanımıza yaşlı bir teyze geldi. Önce verdiğimiz bozuk paraları cebine koydu sonra bizden ilaç almak için daha fazla para istedi. Ben de safça , "hadi ver reçeteyi gidip alalım ilaçları" dedim. Bozguna uğradı, gözlerindeki mutsuzluğu ve utancı görmeliydiniz. Bilmeden ve istemeden oyunu bozmuştum. Bir şeyler söyledi sonra hemen uzaklaştı yanımızdan . Biz de şaşkına döndük, çünkü inanmıştık teyzeye. Şüphesiz veremediğimiz o para teyzenin hayrınadır, çünkü izin vermedi ilahi rehberlik daha fazlasını almasına.

Almak da vermek kadar önemli bir mesele, biz bazen gökten yağan yardımı bile istemediğimiz için kabul edemiyoruz. Güzel sözleri kalpten almıyoruz, bolluk bereketi hak etmediğimizi düşünüp elimizin tersiyle itiyoruz, değersiz olduğumuzu düşünüp sevgiyi uzak tutuyoruz kendimizden.

Kendimize hak ettiğimiz değeri verme günü olsun bugün. Biz dengede kalalım, her şeyin hayırlısını dileyelim. Almanın hayırlısını, vermenin hayırlısını ...

NAZLI AKIN