Bu Blogda Ara

31 Ekim 2012 Çarşamba

İŞİNİ SEVEREK YAPAN İNSAN

İşini severek yapan o şanslı insanlardan mısınız ? Yoksa meslek denen mutsuzluk denizinde, çaresizce kulaç mı atıyorsunuz? Eğer işinizi sevmiyorsanız, bunun ciddi bir sorun olduğunu kabul etmenin zamanı geldi. Cebinize giren para kadarsa mutluluğunuz, ruhunuz acı içinde kıvranıyorsa, meslek değiştirirken rehberlik isteyebilirsiniz.

Yaradan mekanizma, kendi ruhunun mutluluğu için adım atmış varlıkları, yardımsız bırakmaz. İşe her gün acı çekerek gidiyorsanız, seçeneklerinizi düşünmenin tam vaktidir.

İşini değiştiremeyeceğini düşündüğü için (sigorta, iyi maaş gibi sebeplerle) hastalanan arkadaşlarım ve çok yakın akrabalarım var çevremde. Yakınlarımdan biri parasını kaybetme korkusuyla, sürekli bilmediği işlere girişti ve yirmi yıllık birikimini batırdı. Bir arkadaşım o kadar mutsuzdu ki işinde, ciddi bir hastalığa yakalandı. Sadece bir işim olsun diye çalışmak, ruha yapılan büyük bir saygısızlıktır.

İşini severek yapan insanlara dikkatli bakın, gözlerinde müthiş bir parıltı ve haz göreceksiniz. O memnuniyet dünyaya büyük bir katkıdır. İşini severek yapan bir kişi, on  kişinin enerjisini taşır, herkese ve her şeye yetmek ister. İnsanları sever, onlarla kalpten bir bağ kurar . İşini severek yapan bir kişi sevilir de aynı zamanda, çünkü onun gibi birine nadiren rastlarsınız.

Öyle birini tanıyorum. Bir temizlik görevlisi, özel bir kurumda çalışıyor.  Oraya seslendirme yapmaya her gittiğimde karşılaşıyoruz. Önce gülümsüyoruz birbirimize, sohbet ediyoruz sonra. Benim için o kadın, dünyayı temizliyor.

 Ne yaptığımız değil, nasıl yaptığımız önemli olan. İşini yaparken nasıl bir enerji yayıyorsun?

Suratın asık mı? Sana nasıl davranılmasını istiyorsan öyle davranıyor musun insanlara?

Bu soruların cevabı, statüden çok daha önemli fikrimce. Mutlu olmak istiyorsak, başkalarının mutluluğunu da düşünmeliyiz. Hükmetmek, ilgisizlik, baştan savma tutumlar, azarlama, işini sevmeden yapanların düştüğü büyük tuzaklar. Eve gidip vicdan azabı çeken ruhlar, aslında kendilerine iyi davranmayı beceremedikleri için, başkalarına da kötü davranıyorlar.

Mesleğimiz bizi Yaradana bağlayan bir köprüdür. Karşı kıyıya geçebilenler, mesleğini severek yapanlardır. Gece başını yastığa rahat koyanlardır. Onlar bilirler, her varlık birbirine hizmet eder dünya denen okulda. İnsanın insanı memnun etmesi, büyük bir doyumdur, hiç bir şeyle kıyaslanamaz.

İşini severek yapan, o güzel insanlara selam olsun. Dünya daha iyi bir yer oluyor sayenizde.

NAZLI AKIN