Bu Blogda Ara

23 Kasım 2012 Cuma

GÜZELLİK NEDİR ÜZERİNE

Güzellik nedir? Bir başkası için güzel ya da çirkin derken, kalp gözüyle görebilir miyiz?

İnsan kendi bedenini neden sevmez? Beden Yaradan'ın emanetidir. Bazı insanlar kendini bedenden ibaret sayabilir. Ruh, ilgilendirmez böyle insanları. Öldükten sonra, her şeyin bittiğini düşünen çok kişi tanıyorum.

Aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz? Var olanı sevmiyorsak hiç bir estetik ameliyat bizi mutlu etmeyecektir.


Güzellik ve beden iyi geçinmeli, ona itirazım yok. Kendimizi daha yüksek hissettirecek her şeye varım. Masaj, spor, yoga, saç boyatmak, manikür, pedikür gibi şeyler sevildiğini hissettirir bedenlere. Ama sadece bedene takıntılı yaşamak güçlü bir zehirdir, ruhunuzu öldürürsünüz.

Ruh yavaş yavaş ölür, anlamazsınız. Bir bakmışsınız bütün gün bedeninizi düşünüyorsunuz. Bacaklarım çok mu ince,  kollarım çok mu sarktı, göbek bölgem fazla mı yağlandı, keşke burnum daha küçük olsaydı, boyum ne kadar kısa, boynum çok sarkık gibi düşünceler ruha yapılan işkencedir.

Kendimizle barışmak, içsel huzuru sağlamak ve devam ettirmek önemli bir sorumluluktur. Yoksa ego sürekli bir şeyler söyler, onu tatmin etmek imkansızdır. Zaten, dünyanın en güzel adamı ya da kadını da olsanız, kalbiniz yüzünüze vurur. 

Ben kalpteki ışığı, yüzde görmezsem, güzel diyemem o varlığa. Güzellik, önce içeriden gelir, sonra dışa yansır. Boyunuz, kilonuz, içsel ışığınızın gölgesinde kalır.

Kalpteki ışık parlaksa, o kişi güzeldir benim için. Hele bir de gözlerinde, çocuksu bir bakış bulursam, dünya güzeli olur.

Zengin bir ruh olarak hatırlanmak ne güzel şeydir. Öyle insanlar vardır ki, sadece diğer ruhları besler, hizmetleri sevgidir. Onlara baktıkça kutsal bir his dolar kalbe; yanlarından ayrılmak istemeyiz. Işığa çekilen pervaneler gibi etraflarında olmak isteriz. Dünyada vermek dışında bir zenginlik yoktur öyleleri için. 

Herkesin, dış güzellikle çok fazla meşgul olduğu bu devrede, ruhlarımızın ihtiyaçları görünmez olmuştur. Ruh bedeni beslemezse, sadece güzel olarak kalırsınız; sadece beden olarak kalırsınız akıllarda. 

Beden ve ruh denge içinde yaşasın. Ruhlarımızı onurlandırmayı ihmal etmeyelim.

Yaş alıp, yıllar ilerledikçe, elimizde sadece ruhumuza kattığımız güzellikler kalacak...

NAZLI AKIN