Bu Blogda Ara

25 Kasım 2012 Pazar

HER GÜN YENİ BİR GÜN

Yaşamına aşık mısın? Şikayet günlük hayatının bir parçası mı yoksa.

Hayatlarımızı renklendirmek mümkün.

Ruhunun sesini dinle, o sana yeni bir günü sevgiyle kucaklamanın yollarını fısıldar. Ne anlamı kalır yoksa, her sabah uyanmanın. Uyku sadece yatıp uyuyarak olmuyor. Ayakta uyumak, tam da bu devrede içinde bulunduğumuz durum.

Ne yapalım? Nasıl her gün, yeni bir gün olsun? Taze, mutlu, gülümseten bir günün sırrı nedir?

1- Pozitif düşünmek. ( Kurduğumuz cümleleri özenle seçmek, zihnimizi temiz tutmak, kendimize ve diğerlerine karşı  nazik ve saygılı davranmak, ışıklı yoldan sapmamak.)

2- Her varlık, kendine neyin iyi geldiğini tespit etmeli. Hepimiz biliriz ki, bize iyi hissettiren şeyler vardır. Kimi her gün yürüyüş yaparak daha mutlu hisseder. Kimi, zihnini sakinleştiren bir müzik dinleyerek huzur bulur. Doğada zaman geçirmek, hepimiz için muhteşem bir yoldur. Evde hayvan beslemek, ruha iyi gelen bir seçimdir.

3- Ben düşüncelerim değilim. Zihin aktif olduğunda, düşünceden sıyrılmak ustalık ister. Farkındalık güçlü bir pusuladır, sizi özgürleştirir. Egoyu tanımak, ego üzerine okumak, hakikate giden kapıları açar. Egonuzu tanımazsanız, kendinizi o sanmanız mümkündür.

4-Yaşamdaki en büyük tutkunuzu bulun. Hepimize bahşedilmiş yetenekler var. Üstünü örttüğümüz yeter. Şimdi bu armağanları fark edip, yaratıcılığımızı  yaşayalım.Yaratma yeteneği, Yaradan'ın bize verdiği en muhteşem hazinedir. Hazineyi keşfedin.

5- Daha fazla gülümseyin, hatta kahkaha atın. Hiç tanımadığınız insanlara da gülümseyin. Kahkaha ve gülümseme bildiğim en etkili ilaçlar.

6- Hareket edin. Tembellik, aşılması gereken bir alışkanlık. İnat edin, üstüne gidin; hareket berekettir.

7- Sessiz kalabileceğiniz anlar yaratın. Bu çok önemli. Zihnimizdeki gürültü,  hepimizin içinde var olan bilgenin sesini örter. Her gün biraz sessiz kalmak, bizi o bilgeye götürür. Bütün cevapları bilen yanımıza.

8- Yaşarken, sizden sonraki nesillere düşünerek yaşayın. Doğaya dost temizlik malzemeleri kullanın, geri dönüşüm çöplerinizi ayırıp, geri dönüşüm kutularına atın, çevreye saygılı yaşayın. Dünya ana, bizi tüm eziyetlerimize rağmen, şefkatle bağrına basıyor.

9- Sebepsiz yere mutlu olun. İçimizdeki çocuk, bunu çok iyi becerir. Güneşin doğması , sokağa çıkmak, yağmur yağması, oyun oynamak ve daha bir sürü olağan şey bir çocuğu mutlu etmeye yeter. Çocuk olun, çocuklarla zaman geçirin.

10- Sevelim. Çok sevelim. Daha çok sevelim. Birbirimize verecek neyimiz varsa paylaşalım. Sadece kendimizi mutlu etmek yetmesin bize.

Daha çok şey yazabilirim kuşkusuz.Yaşam öyle zengin ki. Ben kendimi yükseltmek için, bu yollara baş vuruyorum ve çok faydasını görüyorum. Zaman öyle bir zaman ki, her an farkında her an açık olmazsak, bir de bakmışız ömür denen çiçek solup gitmiş.

Hepinize, çok neşeli bir ömür diliyorum. Neşeniz varsa siz çok zenginsiniz, her şeye sahipsiniz demektir. Tüm sevgimle...

NAZLI AKIN