Bu Blogda Ara

8 Aralık 2012 Cumartesi

EVLİLİK ÜZERİNE

Evlilik nedir? Görünen anlamları dışında, ruhun tekamülü açısından nelere hizmet ettiği daha fazla ilgimi çekmiştir her zaman. Kadın ve adam birbirine sevdalanır, yaşamlarını birleştirirler. Yıllar hızla ilerler, resim zamanla değişmeye başlar. En çabuk tükenen ilgi ve anlayış olur. Nedense ilk günlerin tatlı heyecanı kaplamaz olur insanın içini. Geçim derdi, akrabalar, çocuklar ve en önemlisi ego savaşları.

Evli çiftler en çok birbirleriyle sınanır. Tahammül, sabır, hoşgörü, sadakat, anlayış ve benzer değerler ne kadar yoğunsa, egolar o derece törpülenir. Bu muhteşem bir olaydır ama aynı zamanda zordur. 

Aynı evin içinde sürekli birlikte olmak; evlilik ya da aile içinde sürekli olaylarla sınanmak anlamına gelir. Kısacası karı koca karmasını bazen gırtlağınıza kadar hissedersiniz.

Ben de evli biri olduğum için, egomu en fazla eğip büken, değerli yol arkadaşım Hakan'a çok şey borçluyum. Çok sınavlar vermiş bir evliliğe sahip olduğumuz için şanslıyız.

Bence evin içinde yaşanan tüm sorunlar, birbirini seven çiftleri, çok yüksek bir noktaya taşıyor. Zamanla oluşan 'Bunun da üstesinden geliriz' hissi, varlığı çok güçlendiren, anlamlı bir kavrayış. Boşanmalar için bile böyle düşünüyorum. Hiçbir deneyim, acı yükü ne kadar ağır olursa olsun, boşuna yaşanmamıştır.

Her evlilik onurlandırılmayı hak eder. Gördüğüm başarılı evliliklerin sırrı, eşlerin birbirini onurlandırmasında gizli. Mutlu çiftleri hemen fark edersiniz, gözlerinde sevgilerini taşırlar.

Kendi deneyimimden yola çıkarak, şunu söyleyebilirim ki evliliğim egomu çok törpüledi. Aşırı kontrol etme ihtiyacım çok darbe aldı. Ruhum yumuşadı. Bazen o kontrolcü kadını yakalıyorum içimde; yakalamak farkındalık geliştirmek demek. O noktadan sonra iş sizin iradenize kalıyor.

Ruhlarımızın tekamülü için evlilik müthiş bir deneyim sahası...


NAZLI AKIN