28 Ocak 2013 Pazartesi

Deneyimden, bilgeliğe...


Ne zaman biri seni çok rahatsız ederse, onun varlığından nefes alamaz hale gelirsen, bil ki kaçmaya çalıştığın kendinsin.

Bazen öyle yanlış yorumlar yapıyoruz ki, kendimizle ilgili. Bu yorumlara inanıp, ameliyat ediyoruz ruhumuzu; uyuşturmadan, acıtarak. Şefkat duymuyoruz varlığımıza. Sevemiyoruz her halimizi.

Kendimizi kabul etmeden, bir başkasını içeri almak neredeyse imkansız. Oysa başkalarını sevmeye çalışırken, kendimizi bölüyoruz. Sevmeye çalışarak, sevilmez. Sevgi kendinden doğar. Akışkandır doğası. Yayılır, sarar, her şeyi ve herkesi.

Bizim sevgi sandığımız ne peki? Çoğunlukla egoların oynaşması; genellikle; empati, bazen; sıcak ve samimi duygular sepeti.

Neden mi? Öyle kolay vazgeçiyoruz ki birini sevmekten. Ufak bir hata, egomuzu yaralayacak bir davranış, sevgisizliğe dönüştürüyor sevgimizi. Ya da, bizim sevgi sandığımız ama adı zaten hiç sevgi olmamış duyguları.

Son günlerde yaşadığım deneyimlerden, çıkardığım sonuçlar:

1-    Kendini, duygularını, düşüncelerini yorumlama. İzle. Tarafsız bir gözlemci olmak, kendin ve başkaları için yapabileceğin en kutsal şey. Sevgi, bu kutsallıktan doğar.

2-    Acele etme! Kararlarını verirken dingin ol! Yüreğin sakin, zihnin bulutsuz olsun.

3-    Kendine iyi davran, daha iyi bir dostun yok, olamaz da. Kendisiyle dost olmayı başarmış bir varlık, herkese, her şeye karşı, nazik ve saygılı olur.

4-    Eğlenmek, gülmek, neşe saçmak sadece seni değil dünyayı da iyileştirir. Gül, oyna, neşe saç. Gülünç ve kaygısız olmak için zaman ayır.

5-    Dış görünüşündeki kusurları, ölüm kalım savaşı haline getirme. Kendine özen göster, yediğine içtiğine dikkat et ve aynalarla barış. Hiçbir kusur, güzelliğini örtmez. Zihnin ve kalbin güzelleştikçe, bedeninde var olduğunu düşündüğün kusurlar, görünmez.

6-    Yarat! Bu en değerli, en kutsal uğraştır. Yeteneklerine sahip çık ve kullan onları.

7-    Çocuklarla ve hayvanlarla zaman geçir. En saf halini, onların gözlerinde seyret.

8-    Dua et, meditasyon yap ya da hiçbir şey yapmadan, gözlerini kapat. Gün içinde, yalnız ve sessiz dakikalar geçir. Sessizliğinden, bilgeliğine bağlanırsın.

9-    Yürü, hareket et, koş, zıpla, dans et! Tembelliğe mahkum etme bedenini.

10- Ev ve dışarısı arasındaki dengeyi iyi kur. Mutlaka dışarı çık, mutlaka evde de zaman geçir. Ruhun en iyi ayarlamayı senin için yapacaktır.


NAZLI AKIN