Bu Blogda Ara

31 Mayıs 2013 Cuma

AĞACIN CANI


Siyasetten anlamam ama bildiğim bir şey var:

“Hükümetler geçicidir, ağaçlar kalıcı.”

Kalbim ağrıyarak uyandım bu sabah, Gezi Parkındaki fotoğraflara, paylaşılan videolara bakıp huzurlu olabilmek, öğretiyi uygulayabilmek hiç kolay değil. Bugüne kadar akışta kalmayı, olana itiraz etmemeyi yazdım hep.

Günlük hayat içinde zihnin tuzaklarından kurtulmanın bildiğim en etkili yolu, illüzyonu kırmak çünkü. Şimdi olanlara karşı, kalbimden kopan sonsuz isyanı bastıramıyorum. O gaz bombaları yüreğime düşüp, ruhumu talan etti. Ağaçların kesilecek olması, canımı çok acıtmakla kalmayıp, kendimi sakinleştirmekte bildiğim tüm yolları geçersiz kılıyor.

Oturduğum sitenin içindeki parklardan birinde, her mutsuz olduğumda gidip sarıldığım bir ağaç var. Adı “püskül”, ben koydum ismini. Düzenli olarak gidip, gövdesini kucaklar sonra tüm yeşil örtüye şükranlarımı sunarım. İçim kutsanma hisleriyle dolar. Ağaç konuşur benimle:

“Dostuz biz, kardeş biliriz sizi, koşulsuz severiz.”

Toprağında biraz zaman geçirdikten sonra, dingin olurum, merkezlenirim yeniden. Anlarım ki, yeşil örtüden daha iyi bir dostumuz yok.

Bugün Gezi Parkına gidemeyeceğim ama başka bir şey yapacağım. O en sevdiğim ağacı kucaklayıp, gövdesine kutsal saydığım bir şeyler bırakacağım ve tüm ağaçlar için dua edeceğim. İnsanlara emsalsiz bir dostluk gösterirken, insanlar tarafından katledildikleri için.

 

 
ÖZ
 

KENDİNİ YALNIZ SANMA

HER ŞEYİN CANI VARDIR

TEK NEFES ALAN SEN MİSİN?

TÜM KÂİNAT CANLIDIR

 

BİR RÜYADASIN, GÖZÜN AÇIK OLSA DA

KALBİN DE GÖRÜR,  RUHUN DUYARSA

TÜM GİZ SAKLIDIR ANDA

 

DÜŞÜNCENİ KENDİN SAYMA

HATIRLA VE UNUTMA

SURETİN ASLINA BENZER DÜNYADA

 

BİR DERVİŞ OL, SEMAYA DUR DERGÂHTA

DÖNEN SADECE BEDENİN SANMA.

USTA DA SENSİN ÇIRAK DA

GÜCÜNÜ TESLİM ETME BAŞKASINA

 

RÜZGÂRINA KAPILAN YAPRAK OL

BIRAK SAVRUL YOLLARDA

YOLLAR BİTMEZ SANMA

ÖZÜNDEKİ İNCİYİ BULANA.

NAZLI AKIN