Bu Blogda Ara

8 Şubat 2014 Cumartesi

10 Mutluluk anahtarı

Deepak Chopra’nın kadim bilgelikler ve yeni bilimsel araştırmaların bileşkesinden oluşturduğu 10 mutluluk anahtarı:

1) Bedeninizin farkında olun. Bedeniniz, evrensel aklın kozmik bilgisayarıdır. Bedeninizin rahatlık ve rahatsızlık hislerini dinleyin ve doğal olarak doğru seçimleri yapacaksınız.


2) Şimdiki anda yaşayın. Hiç bir şeye takılı kalmayın ve olayları öngörmeye çalışmayın. Sadece akışta olun, ve nirvana denen bilinç alanına bağlanacaksınız.


3) Sessizliği kucaklayın. Meditasyon yapın ve nefesinizi izleyin. Düşünceler arasındaki sessiz alan sonsuz olasılık barındırır.


4) Başkaları tarafından onaylanma ihtiyacınızı bırakın. Hem eleştiriden, hem de övgüden özgürleşin. Kimseden daha aşağıda veya daha yukarıda hissetmeyin.


5) Zehirleyici duygulardan kurtulun. Şikayet etmek zehir içmek ve bu zehirin düşmanını öldüreceğini düşünmek gibidir. Düşmanlık ve kızgınlığı bırakın.


6) Kendinizi tam olarak tanıyın. Dünya, sizin bilinç durumunuzun aynasıdır. Kendinize ”Ben kimim? Ne istiyorum?” sorularını sorun.


7) Başkalarını yargılamayın ve kendinizi yargılamayın. Uyanın ve tam da oluğunuz gibi olmaktan dolayı şükredin. Kendinize “bugün olan hiç bir şeyi yargılamayacağım” deyin. Kendi gölgelerinizi ve başkalarının gölgelerini affedin.

8) Hayatınızdan zehirleri çıkarın. Toksik maddeler, yiyecekler, alışkanlıklar, duygular, iş, ilişkiler, çevreler vs. Bunlar, hayatlarımızda sadece dengesizlik yaratırlar.

9) Korku bazlı düşüncelerin yerine sevgi bazlı düşünceleri yerleştirin. Her seçim yaptığınızda, bu seçimin sevgi ve birlik tecrübesi mi yaratacağını yoksa ayrım ve stres tecrübesi mi yaratacağını kendinize sorun.


10) Farkındalığınıza şahit olun. Kendinizi bir filmdeymişsinizcesine izleyin. Bu şu demektir: Siz bedeniniz değilsiniz ya da siz zihniniz değilsiniz; siz bilincinizin uyanık şahidisiniz...


ALINTIDIR