Bu Blogda Ara

14 Mart 2014 Cuma

Fılsıltı

Günün melek fısıltısı:


Bugün tanımadığın biri için sebepsizce bir iyilik yap! 

Sadece içinden geldiği için, karşılık beklemeden, kardeşlik duygularıyla…

Kalbinde iyiliğe, şefkate, aşka yer açmak için; yaptığın her şeyin en iyisini yapmaya gönüllü ol!

Kalbinde berekete yer açmak için, herkeste ve her şeyde Yaradan’ı görmeye gönüllü ol!

Meleksi özelliklerin ancak böyle ortaya çıkar.

Şimdi içindeki meleği selamla!

Her yumuşak kalpte, şefkatli bir melek yaşar.


Nazlı Akın

ERGÜN ARIKDAL


Hayatı, şu anda duyularımızla tanıdığımız hayat olarak algılıyoruz. Şu anki bedenli halimizin, bizim asıl ruh varlığımızın, özümüzün sonsuzdaki görünümlerinden sadece biri olduğunu anlayamıyoruz.

Ruh varlığı sonsuz şekilde tezahür edebiir, her yerde bulunabilir. Sonsuzluk özelliğimizi hissettiğimizde ölümsüzlüğü de hissedebileceğiz. İnsanlar gerçek ölümsüzlüğü istiyorlarsa kendi varlıklarının sonsuzluğunu anlamalıdırlar.

Bir varlık, kendini dünyadayken tanıma hedefi doğrultusunda neye ihtiyacı varsa, neyin tecrübesini yapmak istiyorsa, hepsine uygun ortamı ve bedeni seçer. Bu konuda ona yardımcı olacak, birlikte bedenleneceği birçok varlıkla işbirliğine girer ve doğar. Yaşamı süresince kendisine gerekli olan herşeyi toparlar, bünyesine alır ve sonra kapıyı açıp öbür tarafa geçer. Gerçek varlığımız, özümüz kendi ihtiyacını tamamladıktan sonra, ne eksik ne fazla, kesinlikle yeryüzünde durmaz. Gerçek biz tatmin olduğu andan itibaren, o işten elimizi çekiveririz; bırakıveririz.

Sürekli doğuşlar içindeyiz ve bu da varlığımızın sonsuz oluşundan dolayıdır...


ERGÜN ARIKDAL

Otomatik Olumsuz Düşünce


Her düşünceye mutlaka bir’’DUYGU’’ eşlik eder.


Düşünceyle ilgili oluşan duygu pozitifse kişi mutlu olur, haz alır. Hissedilen duygu negatifse kişi acı çeker, mutsuz olur.

İnsanı mutsuz eden her duygu olumsuzdur.

Bunaltı/sıkıntı/içdaralması/KORKU/acı/keder/HÜZÜN/mutsuzluk/çaresizlik/YETERSİZLİK/

Değersizlik/önemsizlik/ÖFKE/şiddet/kıskançlık/HASET ve yenilmişlik gibi olumsuzluk içeren duygularından birini veya bir kaçını hissetmek kişinin duygu öncesindeki düşünceleriyle yakından ilgilidir.

İnsan zihni aynı anda 2 işlem yapamaz.2 şeyi aynı anda düşünemez. İradeyle neyi düşüneceğini belirler. Trenin makasta ne tarafa gideceğini belirlemek gibidir. A-yolu pozitif B-yolu negatiftir.

OTOMATİK OLUMSUZ DÜŞÜNCE geliştirdiyseniz, hep negatif gidecektir her şey. Kötü düşünce negatif duygu, negatif duygu negatif davranış yaratır ve bu şekilde depresyon başlar.

Olumsuz Otomatik düşüncelerin etkisi altında bulunanlar, kendilerini bunaltıya sokacak en kötü ihtimalleri sıralarlar. Ellerinde bu düşünceleri için hiçbir delil yoktur. Denenmemiş, sonucu gözlenmemiş ve doğrulanmamış bilgi kaynaklarıyla kişi kendine cehennem hayatı yaşatır. Problem çözücü olarak bakmazlar. Birçoğu O. O.D.S nin ( Olumsuz otomatik düşünce sistemi) yarattığı problemlerin varlığını dahi anlayamaz, algıladıkları şeyinde çözümü için uğraşmazlar. Rahatsızlığın devamında bazıları, ilgi ve alaka odaklı çıkarları olduğunu sandıklarından ve yaşadıkları bunaltının(O.O.D.S.nin) çözüme ulaşması halinde sorunun oluşmasında kendi sorumlulukları olduğunun ortaya çıkacağı korkusundan ötürü çözüm de aramaz.

Yaşam muhteşem güzellikte manzarası olan sahil boyundaki yolda seyretmek gibidir.

Yolun sonundaki gideceğiniz yere varmak zorunda olduğunuz için, lanetler okuyarak ve zorunuza giderek yola çıkarsanız!

Yola çıktığınız aracınız daha önce hiç kullanmadığınız için, durduğu yerde başkaları tarafından taş atılarak, çizilerek, tekmelenerek, kirletilerek, çarpılarak deforme edilmişse!

Yakınlarınızın/çevrenizin kullandıklarını sandığınız araçlarında nasıl davrandıklarını gözlemleyerek araç kullandığınızı sanmışsanız!

Telaşla, acemilikle, taklitçilikle, korkuyla, öfkeyle kat ettiğiniz yoldaki güzellikleri görmeniz bir tarafa, ızdırap içerisinde-kazalar belalar sizin başınıza yağdığından, bir an önce bitmesini istersiniz seyahatinizin.

Bir yerlerde ters giden bir şeyler olup ta mola verdiğinizde, derin nefes alın. Olumsuz otomatik düşüncelerinizin yeteneklerinizi nasılda kısıtladığını fark edin.

Kendilerine acıyan, kendilerini hayatın haksızlıklarına uğramış iyi insanlar olarak görenler, başlarına gelenleri hak etmediklerini düşünenler. Bunlar hiçbir zaman yürekten savaş verip hayata katılamayacaklardır. KENDİLERİNE KARŞI ACIMASIZ davranıp Dünyanın adaletsizliğinden kendilerini sorumlu tutanlar ve yaptıkları işlerde yalnızca kötülük görenler yaşamış sayılmayacaklardır.

En kutsal emanetiniz yaşamınız! Yaşamınızı ayaklar altına almayınız.

İyi düşünürken kötü hissetmeniz imkânsızdır. Duygularınıza dikkat edin ve olumsuz hislere sahipseniz hemen fark edip olumlu düşünce ile değiştirin. Kendinize başkalarının SİZE davranmasını istediğiniz gibi davranın. Kendinizi sevip sayın, kendi kendinizi MUTLU etmeye zaman ayırın. İnsan düşündüğü şey olur.

Psk. Özdemir Nayman