Bu Blogda Ara

6 Eylül 2014 Cumartesi

Aldatmak

Az önce Coelho'nun son kitabını bitirdim. "Aldatmak" isimli kitap birçok şey hakkında: 

'Kadın olmak, ihanet, depresyon, cinsellik, haz, mutsuzluk, yalanlar, gerçekler, dürüstlük, doyumsuzluk, aşk, ruhlar, gazetecilik..."

Kitap bitinceye kadar yazarın beni nereden yakaladığını anlamadım. Son satırdan sonra aklıma ilk gelen şuydu:

'Gölgemi yok sayıyorum.' 

Roman kahramanının karanlık tarafları iç
imdeki karanlığa ışık tuttu. Bize en gizli arzularımızdan kaçmayı, karanlığımıza sürekli sırtımızı dönmeyi söyleyen sistem, içimizdeki şeytan aşırı derecede aktif hale gelip haletimizi ele geçirince suçluluk duymaktan başka bir şey öğretmiyor . Oysa karanlığının gözünün içine bakmadan ışığını fark edemiyorsun. İnsan olmak yoğun duygu geçişlerini beraberinde getirebiliyor. Arzularımız her gün büyüyüp yeni bir kimlik kazanıyor. Korkularımız durmadan açığa çıkıyor. Sorumluluklarımız artıyor. Stres bedenimizi ele geçiriyor.

Ve bazen insan hata yapmak istiyor. Rutini bozmak, yaşadığını hissetmek, varoluşa uyum sağlamak istiyor.

Şimdi gölgemi düşünüyorum. İçimde hep gitmek isteyen bir kadın var mesela...

Nereye, nasıl gideceğini tasarlamadan yola çıkmak isteyen biri. O kadını anlamak istiyorum. Macera her yaşta ilgimizi çeker. Merak ve heyecan yaşamın lezzetini arttırır. Gitmek isteyen yanımızla kalmak isteyen yanımız arasında bir köprü kurmak mümkündür. Bir yanımızı yok saymak köprüleri yıkar. İçimizdeki yolcuya saygı duymak onun karanlığını anlamakla başlar.

Aydınlık taraflarımızı sevmek kolaydır. Zor olan meleğimizin şeytanımıza saygı duymasıdır. Onun sesini bastırmaya çalışmak o sesi yükseltmekten başka işe yaramaz. Bu gölge yanımızın her istediğini yapmak anlamına gelmese de onu tanıdığımızı gösterir. Onu tanımamak şu yaşamdaki en büyük dertlerden biri olsa gerek...

Çünkü siz onu tanıyıncaya kadar kendini sürekli ortaya atacaktır. Süreklilik gösteren bu durum fark edilmezse bir ömür boşa geçirilmiş demektir.

Onu tanımadan kiminle yolculuk ettiğinizi bilmezsiniz. Günün birinde tamamen gölgeniz olmanız mümkündür, bu da varlığınızdaki öze ait tüm izlerin silinmesi anlamına gelir.


yazan: Nazlı Akın

Fısıltı


Uyum sağlamak varoluşun anlam kapısını açmaktır. 

Uyum sağlamak sonsuz sevgi, sınırsız şefkat olduğumuzu fark etmektir. 

Varlığın ruhla kusursuz dansıdır uyum! 

Her şeydeki canı gören göz , fısıldayan melekleri duyan kulaktır! 

Uyum ruhu huzura boyayan fırçadır!

Nazlı Akın