Bu Blogda Ara

30 Kasım 2014 Pazar

Bir yoga öğrencisinin notları


İstanbul yoga merkezinde (http://www.yogamerkezi.com/) başlayan yoga eğitimimin ikinci haftası geride kaldı. Kısa zamanda “evde yoga” isimli ders kitabımızın altmış sayfasını uygulamalı olarak çalıştık. Yoganın insan ruhuna sevinç aşıladığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Varlığımda yükselen neşe enerjisi bir günü en yüksek pozitif enerjiyle yaşamama olanak sağlıyor. Eskiden şikâyet ederek yaptığım işleri (ütü, temizlik gibi) kolaylıkla yaparken bedenimdeki yaşam gücünün her gün daha da arttığını fark ediyorum. Doğru nefes almanın sağlık durumumuz üzerindeki direkt etkisini öğrendikçe aldığım her nefesin değerini kavrıyorum.

Yoganın felsefesinin anlatıldığı son bir saatlik bölüm benim favorim. Kendimizle ve çevremizle kurduğumuz ilişki önce davranışlarımızı sonra yaşantımızı belirliyor.

Kendimizle ve çevremizle dengeli ve uyumlu bir hal içinde yaşamak için yoga “yöntemi” gösterirken gergin bedenlerimize gevşeklik ve rahatlık hediye ediyor. Zihnimize sakinlik aşılıyor. Doğru nefesi öğreterek sağlıklı bir ömür hediye ediyor.

Kişinin bir başkasından beklemek yerine kendi hayatına dokunabilmesinin değerini gösteriyor. Bu o kadar değerli ki bir kez öğrendiğimizde vazgeçilmez olacağını düşünüyorum. Kendi hayatlarımıza dokunduğumuzda bir başkasının da kendi hayatına dokunmasına vesile olabiliriz.

Aklın ve zihnin yönetiminde dengeli adımlar atabilmek için yaşamlarımız üzerinde farkındalık geliştirmeliyiz. Kafanızdan atamadığınız düşüncelerden yorgun düştüyseniz, duygularınızı yönetemiyorsanız, bedeniniz gergin ve katıysa, yoga yapmaya başlamanızın kesinlikle işe yarayacağını söyleyebilirim.

nazlı akın