Bu Blogda Ara

18 Şubat 2015 Çarşamba

Hakikat yolu

Kalbine özgürlüğün tohumlarını eken öğretmenler, sevgiyi yüceltir, korkunun sevginin yokluğu olduğunu bilirler. Hakiki bir öğretmen, seni kendine mahkum etmez. Öğrettiklerini kendine saklamanı söylemez, bildiklerinden sorumlu olduğunu anlatır, öğrendiklerini paylaşman için teşvik eder.

Her öğrencinin iyi bir öğretmen olma potansiyeli vardır, hakiki öğretmen bunu bilir. Günümüzde spiritüel öğretmen ve guru gibi kavramların içi tamamen boşaltılmıştır. Kolay yoldan verilen sertifikalar ve inisiyasyon yoluyla satılan enerjiler, salgın bir moda akımı gibi gösterilmektedir. 

Hevesli, kolay yoldan edindiği, bu imzalı önemsiz belgeye sahip olduğunda bir “yeterlilik” duygusunun tuzağına düşerek hakikate hizmet etmeyen bir yolun yolcusu olabilir.

Sadece heves etmek yetmez, canımızın istediği gibi yaşayarak, zihin faaliyetlerimizi ve nefesimizi kontrol etme becerisini kazanmadan, gergin bir bedenle yaşamlarımızı yönetmemiz mümkün değildir. Ruha giden yol, beden, nefes ve akıldan geçer.

Beden nefes ve akıl üzerinde hakimiyet sağlamadan spiritüel yolda beceri kazanmak mümkün değildir. Hakikate götüren bilgi sadece kitaplardan edinilmez ama bilginin iyileştirici gücü tartışmasız bir gerçektir. 

Kadim zamanlardan bugüne gelen, insanlığın en yüksek hayrına hizmet etmiş, şifalandırıcı kitaplar kendimizi tanıma yolunda en büyük yardımcımızdır.Bilgelik ve şifa yolunda hakiki öğretmenlerle karşılaşmanız dileğiyle…

Nazlı Akın