Bu Blogda Ara

27 Şubat 2015 Cuma

Beden ve yoga

Yoga yapanlar ve felsefesini biraz olsun araştıranlar bilir; ilk seviye bedendir, beden basamağını atlayarak ruhsal seviyenizi yükseltmek mümkün değildir. Ağrıyan bir bedenle meditasyonda oturamazsınız, oysa tüm yoga duruşlarının asıl hedefi beden bilincini geride bırakıp, odaklanmayı güçlendirmektir, sonra meditasyon gelir.
Hepimize iyi insan olmayı öğütleyen ebeveynlerimiz, aile büyüklerimiz nedense bize bedenimize iyi bakmanın kıymetini anlatmazlar. Sıklıkla atlanan basamak “bedeni” unutarak iyi insan olma yolunda ilerlemek bile zordur. Sağlık sorunları günlerinizi zehir eder, bırakın bir başkasına iyilik yapmayı kendinize bir hayrınız dokunamaz.
Ben de yıllarca bedenini ihmal etmiş biri olarak yogayla tanıştığımdan beri mutluluğa, içsel huzura götüren yolun bedenden başladığına ikna oldum. Aslında beden çalışmalarını ihmal etmemizin başlıca nedeni tembellik… Gezmek, alış-veriş yapmak, sinemaya gitmek için zaman yaratırız ama iş bedeni gevşetmeye, güçlendirmeye geldiğinde hep “zaman yoktur”.
Yoga bedenimi güçlendirdikçe söylenerek yaptığım ev işleri eziyet olmaktan çıktı. Yoga bedenimi gevşettikçe strese bağlı ağrılarım yok oldu. Yoga nefesimi yavaşlattıkça zihnim sustu. Meditasyonu yerde oturarak yapmak kolaylaştı.
Yoga bedensel seviyedeki ve ruhsal seviyedeki sıkıntılarımızı gidermek için etkili bir yoldur. Kolay öğrenilir, bir süre eğitmen gözetiminde çalıştıktan sonra evde tek başınıza yapabilirsiniz.
Ruha giden yol beden, nefes ve akıldan geçer. Basamaklardan birini atlayıp diğerine çıkamazsınız. Bu nedenle bedenlerimizle an itibariyle barışalım, düzenli uygulamalarımızı ihmal etmeyelim. Tanrı’nın en kutsal hediyesidir beden. Onu korumak, iyi bakmak ilk işimiz olmalı.