Bu Blogda Ara

11 Nisan 2015 Cumartesi

İstekleri sakinleştirmenin iyileştirici yolu

Sevmediğimiz biri için dua etmenin dünyayı iyileştirebileceğini düşündünüz mü hiç?
Bir katil için, bir hırsız için, bir tecavüzcü için; o bilinçlerin şuurlanması için tüm samimiyetimizle dua etmek...

Bugün felsefe dersinde zevk ve acı kavramlarının ötesine geçmekten, içsel mutluluktan söz ederken "birlik bilincinin" ötekileştirmemek olduğunu daha iyi kavramaya başladım.
Yoga felsefesine göre doğumlara ve ölümlere tabiyiz. Yoğun arzularımız yaşamlar boyu bizi takip ediyor. İstekleri sakinleştirmenin iyileştirici yolu bilgiden geçiyor. Bilinçlerin yükseltilmesinde "kadim bilginin" rolü yadsınamaz.


Birbirimize görünmeyen iplerle bağlı olduğumuzu düşünüyorum, eğer bu gezegenin şifalanmasını istiyorsak tepkilerimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz.

Daha ileri seviyede iyinin ve kötünün ötesinde yüksek bir anlayışa sahip olmak için peygamberlerin yaşamlarından ilham alabiliriz. Onların anlayışı kötüyü dışlamaz, her zaman bizim kötü dediklerimiz için dua ederler.


Kızdığımız, öfkelendiğimiz, birinin cezasını bulmasını istediğimiz anlarda onlar için dua etme seçeneğini de göz önünde bulunduralım. Yolunu kaybettikten sonra topluma kazandırılmış bir kişi bile dünyanın ve insanlığın geleceği için çok değerli.

Nazlı Akın