Bu Blogda Ara

12 Nisan 2015 Pazar

Mutluluk nedir?

“Arzuların keyfini sürmekle, arzu asla tatmin olmayacağı gibi, bunu yapmak, tam aksine ateşe yağ atılması gibi, arzuyu arttırır.”

(Swami Vivekananda- Bilginin Sırrı- Purnam Yayınları)

Mutluluk nedir? Çok istediğimiz pahalı bir ayakkabıyı önce satın alırız, sadece paketi taşımak bile heyecanlandırır.  İlk giyişten sonra aynı hazzı vermez. Bir ay sonra o ayakkabıyı unuturuz, ya yenisini isteriz ya da arzu nesnemiz değişir. Eğer mutluluğumu dışsal nesnelere bağlarsam bunun sonu acıdır. Demek ki sormam gereken soru şudur:

“Bana arzu nesnesinin dışından gelen mutluluğu nasıl yaratırım?”

Yogaya göre mutluluk sessizliğin içsel halidir. Ben bunu idrak etmeye başladığımda artık eksik hissetmem. Eğer tam hissedersem bir ilişkide bağımlılık yaratmam. Mutluluğumu bir kişiye bağlamam. O olmadığında da keyfimi yaratmayı bilirim. Arzularımı tatmin etmenin hakiki mutlulukla bir ilgisinin olmadığını kavradığımda arzudan özgürleşirim.  Canım bir şey istediğinde alırım ama sahip olduğum şeyin kölesi olmam.

Günümüzde mutluluk kavramının içi tamamen boşaltılmıştır. Televizyon reklamlarındaki vitrin göz alıcı arzu nesnelerini evimizin içine sokarak bizi sürekli istemeye davet etmektedir. Mutluluğun sırrı iyi bir araba, lüks bir ev, lezzetli bir çikolatadır. Ancak analiz yapan, ayrım gücüne sahip bir akıl bu daveti baştan çıkartıcı bulmayacaktır.


İçsel mutluluk bir haldir. Koşullara tabi değildir. İçinde bulunduğumuz durumdan memnun olma tuzağını aşmak bilginin gücüyle mümkündür. 

Nazlı Akın