Bu Blogda Ara

15 Nisan 2015 Çarşamba

Günün yoga paylaşımı

Yaşayan hiçbir varlığı düşünce, söz veya fiille hiçbir zaman incitmemeye ahimsa, zarar vermeme denir. Zarar vermemekten daha yüce bir erdem yoktur. Bir kişinin tüm yaradılışa karşı saldırgan olmayan tavırla elde ettiği mutluluğa kıyasla daha yüce bir mutluluk yoktur. (Aklın Sırrı- Raja Yoga-Swami Wivekananda - Purnam Yayınları)

Zarar vermeme kendimizden başlar. Alışkanlıklarımız değiştikçe, bağımlılıklarla başa çıkma yolları yaratırız, kendimize zarar vermeyi kestiğimizde içsel barışı sağlamış oluruz. Dünyayla uyum içinde yaşamın yolu kendimizle uyum içinde yaşamaktan geçer. Varlığımıza duyduğumuz sevgi ve şefkat büyüdükçe, aynı özeni yaşayan her canlı için gösterme ilkesi kendiliğinden gelişecektir.

Yoga, kendi varoluşumuzu ve bütün yaradılışı hakiki bilginin ışığında kucaklayabilmemiz için oluşturulmuş en kadim öğretilerden biridir. Yoga, bireysel ruhla, evrensel ruhun bir araya gelmesi demektir. Patanjali'ye göre akıl üstünde hakimiyet sağlanmasıdır. Bhgavad Gita gibi temel metinlere göre, kendini bilen, aydınlanmış kişinin ulaştığı bir haldir. Düzenli yoga uygulaması yaparak tüm duyu algılamalarını ve akıl faaliyetlerini dengeleriz ve kendimizle kurduğumuz ilişkide hızla iyileşmeler elde ederiz.

Dünyayla kurduğumuz ilişki ve kendimizle kurduğumuz ilişki arasında güçlü bir bağ vardır. Yoga bu bağlantıyı idrak etme yöntemlerini sunarken, kalbimizi açık, bedenimizi gevşek, aklımızı sakin hale getirir.


Nazlı Akın