Bu Blogda Ara

1 Ağustos 2015 Cumartesi

Genişlik,sabırdan doğar.

“Genişlik, sabırdan doğar.”

Mevlana’nın bu sözü içinde yaşadığımız devrede kendimize sıkça hatırlatmamız gereken bir mantra gibi. Hepimiz kalbimizde geniş hissetmek istiyoruz ama bazı erdemlerle yaşayabilmek için önce sabretmeyi öğrenmeliyiz.

Teknolojinin hayatımıza kattığı hız en ufak şeylere tahammül etmeyi güçleştiriyor. İnsanın insana sabrı tükenmiş gibi… Metroda, kasa kuyruğunda, trafikte birbirine nefretle bağıran, korna çalıp ağzına geleni söyleyen Adem’ler ve Havva’lar olarak benzer şekilde evlerimizin içinde de aynı anlaşılmaz tutumu sergiliyoruz.

Eğer birbirimizden bu kadar nefret ederek yaşamaya devam edersek  “sevgi” yayılmaz. Bizim işimiz sevgiyi yaymak olsun. Bizim işimiz şefkati büyütmek olsun. Bizim işimiz içsel barışı oluşturmak olsun.


Kim olduğumuzu hatırlamaya niyet edelim ve her unutuşta birbirimize hatırlatalım. Tanrı’nın her surette karşımıza çıktığını ve bizleri yaratırken “insan” olarak yarattığını hatırlayalım. 

Kendimizi "kim olduğumuzla"  yaptığımız işle, dilimizle, milletimizle, dinimizle tanımlamaktan vazgeçtiğimizde insan olmaya bir adım daha yaklaşacağız. 

nazlı akın