Bu Blogda Ara

22 Aralık 2015 Salı

Sene 2016, ev ödevi “aşk"


Yeni yılın kokusunu alıyor musunuz? Portakal çiçeği, vanilya, tarçın biraz da baharat kokuyor. Bazı yıllar gelmeden belli eder kendini, ruhunu hissedersiniz. Önemli olan niyetleri temiz tutmak, pozitif düşünme gayretini elden bırakmamak. Gidenleri serbest bırakmak, gelenlere yer açmak… 

“2018” ne iyi bir yıldı demenin sırrı “niyetlerimiz”. Niyet tıpkı duvara atılan bir top gibi bize geri dönüyor. Temiz bir kalp düşlerimizin gerçekleşmesi için tek ihtiyacımız. İşte bu nedenle bedenimizi temizlediğimiz gibi ruhlarımızı da yıkamalıyız. Bu yazmak istediğim ilk konu, ne yapın edin ruhunuzun ihtiyaçlarını fark edin.  Önce yolu seçin! Dua, mantra, meditasyon, oruç, namaz, yoga matı, sessizlik, nefes; hepsi bir… Vasıta ihtiyacınız ruhunuzun rahat ettiği yoldur, yazdıklarımın hepsi O’na götürür, yeter ki birini seçin ve istikrarlı olun!

İkinci konu “yaşam dramlarımızdan beslenmeye son vermek”. Odağımızı mutluluğa, yaşama sevincine, neşeye çevirmek. Acıdan beslendiğimiz takdirde pozitif bir hayat yaratamayız. Zorluklar ruhu Yaradan’a yakınlaştıran, nefsimizi terbiye eden deneyimlerdir. Konuya böyle baktığımızda sınanmadan insanlaşamadığımızı görürüz. Güçlüklere karşılaştığımızda “gücümüze” odaklanalım. Allah dağına göre kar verirmiş, bunu hatırlayalım, gücümüz en kutsal hediyemizdir.

Bu sene benim için en önemli konu kutsal değerlerin yayılmasına katkıda bulunmak. Sevginin, şefkatin, dostluğun, aşkın elden ele yayılması gerek! 

Yayılarak büyüyen ilahi aşk hepimizin kalbini yıkasın! Kutsal duyguları kullanmak hayatımıza ışıklı bir büyü gibi iyilikleri davet eder. Nefretin, korkunun panzehiri sevgidir, aşktır, şefkattir. Son kullanma tarihi geçmiş, artık bize hizmet etmeyen öfke, kıskançlık, üzüntü gibi duyguları atalım yerine varlığımızı aşka yatıracak, tadımızı değiştirecek sevgiyi koyalım.

“Çok istiyorum ama yapamıyorum” cümlesini hayatlarımızdan çıkaralım biliyoruz ki gerçekten istersek yaparız.

“AŞK” ışıklı bir büyü gibi temizlesin pasımızı ve kirimizi.

2016 şifa getirsin, bolluk ve bereket getirsin, kalbinizden geçen temiz niyetleriniz gerçekleşsin.


Tüm sevgimle… 

Nazlı Akın