Bu Blogda Ara

3 Nisan 2019 Çarşamba

Vecde Gelmek


Kadim bilgiler umutsuzluğa yer vermez. Yaşadığımız olaylarda sorumluluğu kabul edip, öğrenmemiz gereken dersi hızlıca alırsak, ruh güç kazanır. Ders almak, o deneyimle bir daha sınanmamaktır. Zorlayan deneyimlerden geçerken, direnç yolları tıkar, çözümler görülmez olur. Direnç, kabulle buluşuncaya kadar ruh acı çeker. Böyle durumlarda genellikle  “iyi geldiğini bildiklerimizden” vazgeçeriz. Adeta kendimizi cezalandırırız. Her insan kendine iyi gelen, ruhunu yükselten ne varsa sahip çıkmalıdır. Dua, meditasyon, tefekkür, içe dönüş, inziva, oruç, yoga ya da kişiye uygun başka bir yol... Yolda olmak, kalpte olmaktır. Yolda olmak bize yalnız olmadığımızı derinden hissettirir. İnsanların ne hissettiğini dahi anlayamadığı bir çağda yaşıyoruz. İki göğsümüzün arasında taşıdığımız kalbimiz, sadece işini yapan bir organa dönüştü. Kalbi açmakla ilgili yüzlerce çalışma var. Düşünsenize, kalbin hissedebilmesi için çalışmalar yapmanın gerekli olduğu bir çağda yaşıyoruz artık.
Acı çekerken kadim bilginin ipine sarılmak bizi kâbustan uyandırır. Hepimiz kavrayışımızı geliştirmek için,  birbirimizle sınanırız. İşimizle, ailemizle, dostlarımızla, kendimizle sınanırız. Sınavın tekrar etmemesi, içindeki bilginin iyi anlaşılmasını gerektirir.
Aynı derslerle karşı karşıya kalıyorsanız, bilin ki akışa direniyor, rüzgâra karşı kürek çekiyorsunuz. Doğa akışa teslim olmuştur.  Bir ağaç gibi dirençsiz olabilmek için, ağacı seyretmek çok işe yarar. Ağaçların teslimiyetine hayran olmamak mümkün değil.
İşe samimi bazı sorular sorarak başlayabiliriz.
“Ben kimim?
Neden dünyadayım?
Esas görevim nedir?
Kendimi seviyor muyum?
Kendimle barış içinde miyim?
Karanlığımı farkında mıyım?
Karanlığımı kabul ediyor muyum, dışlıyor muyum?”

Sorular da, cevaplar da ömür boyu üstüne eğilmemizi gerektiriyor. Cevaplar cepte değil ama soru sormaya başlamak bile büyük bir adım.
Aşağıdaki dua, insanın anlam arayışına adanmıştır.

Kim olduğumu hatırlamama yardım et!
Kim olmadığımı anlamama yardım et!
Unuttuğum her an hızlıca hatırlamama yardım et!
Kalbimin ellerinin arasında saflaşmasına yardım et.
Baktığım her yüzde, gördüğüm her şeyde gizlenmiş mührünü hissetmeme yardım et!
Kalbimi aşkla mühürle!
Eğer seni layığıyla sevebilirsem her şeyi ve herkesi sevebilirim.
Seni sonsuz sınırsız aşkla sevmeme yardım et!

Nazlı Akın